Diziler ve Filmler

BAFTA Ödüllerinin Adayları Belli Oldu: Dune 11 Adaylıkla Listenin Yıldızı!

2022 yılı 75. Britanya Akademisi Sinema Ödülleri (BAFTA)‘nin bu yılki göz bebeği 11 adaylık ile Denis Villeneuve’ün Dune’u oldu. En İyi Film kategorisi de dahil olmak üzere 11 adaylıkla tüm adaylıklara adeta meydan okudu. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve sürpriz bir şekilde Alana Haim için En İyi Kadın Oyuncu dalı da olmak üzere beş dalda ödül alan Licorice Pizza da iyi bir gün geçirdi.

Günün büyük şoku ise Oscar’ın favorileri Andrew Garfield, Nicole Kidman, Denzel Washington ve (hepsinin en büyük şoku olarak) BAFTA ve Oscar ödüllü Olivia Colman’ın aday gösterememesiyle En İyi Oyuncu kategorilerinde yaşandı.

İlginizi Çekebilir: Andrew Garfield ‘Narnia’ Rolü İçin ‘Yeterince Yakışıklı’ Olmadığından Reddedildiğini Söyledi

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi’nin her yıl düzenlediği BAFTA Ödülleri, 13 Mart 2022’de tüm kategoriler için bir öncü gösteri ile verilecektir.

2022 Yılı 75. BAFTA Ödülleri Adaylıkları

2022 yılı 75. Britanya Akademisi Sinema Ödülleri (BAFTA) adaylarının tam listesi için okumaya devam edin.

2022 Yılı 75. BAFTA Ödülleri Adaylıkları
BAFTA – Britanya Akademisi Sinema Ödülleri

İlginizi Çekebilir: 2022 Oscar Ödülleri’nin Adayları Açıklandı!

BAFTA En İyi Film Kategorisi

2021 oldukça ilginç ve güzel filmleriyle bizlere veda etti.

BAFTA En İyi Film Kategorisi
BAFTA En İyi Film Kategorisi

Britanya Akademisi Sinema Ödülleri juri üyelerine göre 2021’in en iyi film kategorisine aday gösterilen filmler:

  • Dune
  • Don’t Look Up
  • Belfast
  • The Power of the Dog
  • Licorice Pizza

İlginizi Çekebilir: Paul Thomas Anderson’ın Yeni Filmi Licorice Pizza Geliyor

BAFTA Olağanüstü İngiliz Filmi Kategorisi

Britanya Akademisi Sinema Ödülleri’nin Olağanüstü İngiliz Filmi kategorisi oldukça kalabalık.

BAFTA Olağanüstü İngiliz Filmi Kategorisi
Olağanüstü İngiliz Filmi Kategorisi Filmleri

İşte Olağanüstü İngiliz Filmi kategorisine aday olan filmler:

  • After Love
  • Ali & Ava
  • Don’t Look Up
  • Belfast
  • Cyrano
  • Everybody’s Talking About Jamie
  • House of Gucci
  • Last Night in Soho
  • No Time to Die
  • Passing

İlginizi Çekebilir: Edgar Wright’ın Yeni Filmi Last Night in Soho Vizyona Girdi

BAFTA Olağanüstü Çıkış Yapan İngiliz Bir Yazar, Yönetmen veya Yapımcı Kategorisi

Ödüllerin ismine de uygun olarak geçtiğimiz yılın en iyi çıkışını yapan İngiliz yazar, yönetmen veya yapımcı kategorisindeki isimler:

  • After Love – Aleem Khan (Yazar/Yönetmen)
  • Boiling Point – James Cummings (Yazar)
  • Hester Ruoff (Yapımcı)
  • The Harder They Fall – Jeymes Samuel (Yazar/Yönetmen)
  • Keyboard Fantasies – Posy Dixon (Yazar/Yönetmen)
  • Liv Proctor (Yapımcı)
  • Passing – Rebecca Hall (Yazar/Yönetmen)

BAFTA İngilizce Olmayan En İyi Film Kategorisi

Birbinden farklı dillerdeki filmlerde önceki yıllarda da olduğu gibi bu yılda da ilgi çekici isimler var.

BAFTA İngilizce Olmayan En İyi Film Kategorisi
İngilizce Olmayan En İyi Film Kategorisi Filmleri
  • Drive My Car (Japonya)
  • Petite Maman (Fransa)
  • Parallel Mothers (İspanya)
  • The Hand Of God (İtalya)
  • The Worst Person In The World (Fransa)

BAFTA En İyi Belgesel Kategorisi

Birbirinden ilginç belgesellerin yer aldığı bu kategoride 5 belgesel bulunmaktadır.

  • Cow
  • Flee
  • The Rescue
  • Summer Of Soul
  • Becoming Cousteau

BAFTA En İyi Animasyon Filmi Kategorisi

BAFTA’nın bu kategorisinde de birbirinden ilginç yapımlar yer almakta.

  • Encanto
  • Flee
  • Luca
  • The Mitchells Vs The Machines

BAFTA En İyi Yönetmen Kategorisi

Bizleri bu kategoride hem alışık olduğumuz hem de neredeyse yeni duyduğumuz isimler karşılıyor.

  • After Love – Aleem Khan
  • Drive My Car – Ryûsuke Hamaguchi
  • Happening – Audrey Diwan
  • Licorice Pizza – Paul Thomas Anderson
  • The Power Of The Dog – Jane Campion
  • Titane – Julia Ducournau

BAFTA En İyi Özgün Senaryo Kategorisi

Bu yılki birbirinden güzel ve ilgi çekici 5 filmin senaristi en iyi özgün senaryo kategorisinde aday olmaya hak kazandı.

  • Being The Ricardos – Aaron Sorkin
  • Belfast – Kenneth Branagh
  • Don’t Look Up – Adam McKay
  • King Richard – Zach Baylin
  • Licorice Pizza – Paul Thomas Anderson

BAFTA En İyi Uyarlanmış Senaryo Kategorisi

Bu yılki uyarlanmış 5 filmin senaristi en iyi uyarlanmış senaryo kategorisinde aday olmaya hak kazandı.

  • CODA – Siân Heder
  • Drive My Car – Ryûsuke Hamaguchi
  • Dune – Denis Villeneuve
  • The Lost Daughter – Maggie Gyllenhaal
  • The Power Of The Dog – Jane Campion

BAFTA En İyi Kadın Oyuncu Kategorisi

2021’in birbirinden yetenekli kadın oyuncularından 6 tanesi bu kategoride aday olarak gösterildi. Oscar ödüllü Lady Gaga da bu kategoriye aday olmaya hak kazandı.

  • Lady Gaga – House of Gucci
  • Alana Haim – Licorice Pizza
  • Emilia Jones – CODA
  • Renate Reinsve – The Worst Person In The World
  • Joanna Scanlan – After Love
  • Tessa Thompson – Passing

İlginizi Çekebilir: Kasımın Beklenen Filmlerinden House of Gucci Hakkında Bildiğimiz Her Şey

BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Kategorisi

Geçtiğimiz yılın yetenekli aktörlerinden 6 tanesi bu kategoride aday oldu ve aday olan isimler ise oldukça tanıdık.

  • Adeel Akhtar – Ali & Ava
  • Mahershala Ali – Swan Song
  • Benedict Cumberbatch – The Power Of The Dog
  • Leonardo DiCaprio – Don’t Look Up
  • Stephen Graham – Boiling Point
  • Will Smith – King Richard

BAFTA En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Kategorisi

  • Catriona Balfe – Belfast
  • Jessie Buckley – The Lost Daughter
  • Ariana DeBose – West Side Story
  • Ann Dowd – Mass
  • Aunjanue Ellis – King Richard
  • Ruth Negga – Passing

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kategorisi

  • Mike Faist – West Side Story
  • Ciaran Hinds – Belfast
  • Troy Kotsur – CODA
  • Woody Norman – C’mon C’mon
  • Jesse Plemons – The Power Of The Dog
  • Kodi Smit-McPhee – The Power Of The Dog

BAFTA En İyi Orijinal Film Müziği Kategorisi

  • Being The Ricardos – Daniel Pemberton
  • Don’t Look Up – Nicholas Britell
  • Dune – Hans Zimmer
  • The French Dispatch – Alexandre Desplat
  • The Power Of The Dog – Jonny Greenwood

İlginizi Çekebilir: Wes Anderson’ın Yeni Filmi The French Dispatch Hakkında Bildiğimiz Her Şey!

En İyi Casting Kategorisi

  • Boiling Point – Carolyn McLeod
  • Dune – Francine Maisler
  • The Hand Of God – Massimo Appolloni
  • Annamaria Sambucco
  • King Richard – Rich Delia
  • Avy Kaufman
  • West Side Story – Cindy Tolan

BAFTA En İyi Sinematografi Kategorisi

  • Dune – Greig Fraser
  • Nightmare Alley – Dan Laustsen
  • No Time To Die – Linus Sandgren
  • The Power Of The Dog – Ari Wegner
  • The Tragedy Of Macbeth – Bruno Delbonnel

En İyi Kurgu Kategorisi

  • Belfast – Úna Ní Dhonghaíle
  • Dune – Joe Walker
  • Licorice Pizza – Andy Jurgensen
  • No Time To Die – Tom Cross ve Elliot Graham
  • Summer Of Soul – Joshua L Pearson

BAFTA En İyi Yapım Tasarımı Kategorisi

  • Cyrano – Sarah Greenwood ve Katie Spencer
  • Dune – Patrice Vermette ve Zsuzsanna Sipos
  • The French Dispatch – Adam Stockhausen ve Rena DeAngelo
  • Nightmare Alley – Tamara Deverell ve Shane Vieau
  • West Side Story – Adam Stockhausen ve Rena DeAngelo

En İyi Kostüm Tasarımı Kategorisi

  • Cruella – Jenny Beavan
  • Cyrano – Massimo Cantini Parrini
  • Dune – Robert Morgan ve Jacqueline West
  • The French Dispatch – Milena Canonero
  • Nightmare Alley – Luis Sequeira

BAFTA En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Kategorisi

  • Cruella – Nadia Stacey ve Naomi Donne
  • Cyrano – Alessandro Bertolazzi ve Siân Miller
  • Dune – Love Larson ve Donald Mowat
  • The Eyes Of Tammy Faye – Linda Dowds, Stephanie Ingram ve Justin Raleigh
  • House Of Gucci – Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana ve Sarah Nicole Tanno

En İyi Ses Kategorisi

  • Dune – Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green ve Ron Bartlett
  • Last Night In Soho – Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin ve Dan Morgan
  • No Time To Die – James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney ve Mark Taylor
  • A Quiet Place Part II – Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor ve Ethan Van Der Ryn
  • West Side Story – Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson ve Gary Rydstrom

BAFTA En İyi Özel Görsel Efekt Kategorisi

  • Dune – Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles ve Gerd Nefzer
  • Free Guy – Swen Gillberg, Brian Grill, Nikos Kalaitzidis ve Daniel Sudick
  • Ghostbusters: Afterlife – Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre ve Alessandro Ongaro
  • The Matrix Resurrections – Tom Debenham, Hew J Evans, Dan Glass ve J. D. Schwaim
  • No Time To Die – Mark Bokowski, Chris Corbould, Joel Green ve Charlie Noble

En İyi İngiliz Kısa Animasyon Kategorisi

  • Affairs Of The Art – Joanna Quinn Les Mills
  • Do Not Feed The Pigeons – Jordi Morera
  • Night Of The Living Dread – Ida Melum, Danielle Goff, Laura Jayne Tunbridge ve Hannah Kelso

BAFTA En İyi İngiliz Kısa Film Kategorisi

  • The Black Cop – Cherish Oteka
  • Femme – Sam H. Freeman, Ng Choon Ping, Sam Ritzenberg ve Hayley Williams
  • The Palace – Jo Prichard
  • Stuffed – Theo Rhys
  • Joss Holden-Rea
  • Three Meetings Of The Extraordinary Committee – Michael Woodward, Max Barron ve Daniel Wheldon

Yükselen Yıldız Ödülü Kategorisi

Halk oylarıyla seçilmiş olan veya diğer bir değişle halkın ışık gördüğü yeni isimler yükselen yıldız kategorisinde aday olmaya hak kazandı.

  • Ariana DeBose
  • Harris Dickinson
  • Lashana Lynch
  • Millicent Simmonds
  • Kodi Smit-McPhee

İlginizi Çekebilecek Bir Başka İçeriğimiz: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill’e The Mandalorian İzletti

Başa dön tuşu